Oświadczenie ZSP

Oświadczenie

Zarząd Zawojskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców z siedzibą w Zawoi wyraża zdecydowany sprzeciw wobec praktyk, jakie mają miejsce od początku kadencji 2014-2018 w Gminie Zawoja stosowanych przez przedstawicieli władz gminy. Do tej pory nie wyrażaliśmy publicznie opinii, gdyż w każdym przypadku po zmianie władzy trzeba dać czas nowym włodarzom na przyjęcie obowiązków, opracowanie strategii, planów i metod działania oraz wdrożenie się w zarządzanie. Czekaliśmy cierpliwie ponad 200 dni, nie przeszkadzaliśmy, chcąc pokazać, że chcemy współpracować dla dobra naszej gminy Zawoja. Na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ZSP w marcu  padły wyraźne obietnice dobrej współpracy ze strony Przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Pająka i Wiceprzewodniczącego RG Jana Borkowskiego, które po upływie kilku miesięcy okazują się pustosłowiem i deklaracjami bez pokrycia. Mimo zapewnienia Przewodniczącego Rady Gminy na tym zebraniu Zarząd nie jest zapraszany na sesje Rady Gminy, na wiele spotkań ważnych, w których ponad 50 przedsiębiorców zrzeszonych w ZSP chciałoby brać udział poprzez swoich przedstawicieli i wyrazić opinie co do planów i zamierzeń, a także działań nowej władzy, w tym wójta Marcina Pająka.

Nie ma żadnej woli dobrej współpracy ,a wójt i rada wyraźnie lekceważy Zawojskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców uważając, że nas po prostu w tej gminie nie ma.

Po incydencie jaki miał miejsce wczoraj postanowiliśmy wreszcie zabrać głos i wyrazić stanowczy sprzeciw wobec takim praktykom, jakie się stosuje wobec  nas uznając potem, że wszystko jest  w jak największym porządku.

W dniu wczorajszym pojawiły się na skrzynkach sms-owych wielu osób informacje (w załączeniu), że w tym samym dniu o godz.17.00 odbędzie się spotkanie Wójta Gminy i przedstawicieli Zawojskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców z mieszkańcami w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego gminy Zawoja i ewentualnego utworzenia obszaru uzdrowiskowego na Ryżowanej i Kwiatku, a powiadomienie to podpisał Sołtys Zawoi Górnej Józef KOZINA.

Dziwnym trafem ani wójt, ani sołtys ,ani żaden przedstawiciel rady gminy nie zadzwonił wcześniej do Prezesa ZSP lub innego członka Zarządu,  czy komuś  z Zarządu Zawojskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców odpowiada narzucony z godziny na godzinę termin i czy możemy wziąć udział. Postawiono sprawę z góry, dezinformując i oszukując mieszkańców Gminy Zawoja w sposób świadomy i z premedytacją, zakładając to co się właśnie zdarzyło. Że nikogo z Zarządu ZSP na tym spotkaniu nie będzie , bo nikt nie został właściwie zawiadomiony m.inn. przez Sołtysa Kozinę, abyśmy mogli uczestniczyć i wyrazić swoje opinie. To jest po prostu skandaliczne, szczególnie że poinformowano o udziale przedstawicieli ZSP w planowanym spotkaniu Mieszkańców!

Pytamy Pana Wójta i Pana Sołtysa? Co chcieliście Panowie znów udowodnić Mieszkańcom i co pokazać? Że przedstawiciele Zawojskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców lekceważą Mieszkańców i nie przychodzą na spotkania? Ze nie leży nam na sercu rozwój i dobro Gminy Zawoja? Że wszystko wiecie najlepiej i stąd takimi działaniami boicie się, że ludzie usłyszą szczerą prawdę o tym ,jak zamierzacie zmarnować trud i wysiłek włożony w to, aby Zawoja była obszarem uzdrowiskowym? Że chcecie wyrzucić w błoto kilkadziesiąt tysięcy wyłożone na przygotowanie dokumentacji na ten cel?

Że w winy Wójta przepada ponad 600 000 zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na odwiert badawczy, bo Wójtowi szkoda 15 000 zł na projekt badań geologicznych, ale nie szkoda  wyłożonych tysięcy złotych na filmik promujący nie wiadomo co i kogo – z którego można się dowiedzieć od Pana Wójta Pająka , że w”.. gminie Zawoja hoduje się miód..”,     z czego się już w całej Małopolsce śmieją!

Że Wójt nie ma żadnego pomysłu na kontynuację budowy chodnika z kanalizacją na Policzne ,nawet do wyciągu Mosorny Groń i traci tym samym przyznaną i zapisaną w umowie dotację Marszałka Województwa na ten cel i rozwiązuje bardzo dobrą umowę z wykonawcą?

Komu Panowie chcecie dokuczyć? Komu Panowie chcecie zrobić na złość? Komu ma służyć ta buta i arogancja, zarozumialstwo  i pewność siebie? Sprawia wam to radość, że mogliście powiedzieć Mieszkańcom Górnej Zawoi, że nie przyszli przedstawiciele Zawojskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, mimo” rzekomego powiadomienia”? Pytamy i żądamy publicznej odpowiedzi i podania dowodnie, w jaki sposób Pan Sołtys Kozina (reprezentujący także Pana Wójta, co wynika z powiadomienia), ustalił z Zarządem ZSP termin i datę spotkania  oraz  żeby przedstawił dowodnie, czy rozmawiał z kimkolwiek z Zarządu ZSP (jako organizator tego spotkania) o udziale kogoś z Zarządu w tym spotkaniu.

Takie działania niczemu nie służą i są jedynie dowodem, że władza w gminie nie szanuje Przedsiębiorców (poza oczywiście wybranymi, o czym się można łatwo przekonać), a tym samym Mieszkańców! Zapomina Pan Wójt i Pan Sołtys, że żyją z podatków, których przedsiębiorcy z Zawoi Górnej do budżetu gminy Zawoja odprowadzają najwięcej w całej gminie, bo ponad 65%!

Wyrażamy kategoryczny sprzeciw takim praktykom, które stają się nagminne, są na porządku dziennym i żądamy powtórzenia tego spotkania w uzgodnionym wspólnie terminie z właściwymi ogłoszeniami Sołtysa, także w Kościele Parafialnym w Zawoi Górnej i zorganizowanego w Szkole na Wilcznej albo Remizie OSP Zawoja Górna.

Panie Wójcie i Panie Sołtysie! Na drodze przy domu pani Tosi ( z pełnym szacunkiem dla Niej) to sobie możemy porozmawiać o pogodzie  i o tym, czy w tym roku będą grzyby! A nie o planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Zawoja. Zrobiliście sobie kpiny z ludzi, ale widzimy, że wchodzić to zaczyna WAM w nawyk. W bardzo niedobry nawyk!

Za Zarząd Zawojskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców

Prezes Zarządu

Tadeusz Chowaniak